gorabaner

 

 

doxalogodiecezjiopolskiej

linkiomipowolanialink

klasztorlinkmisyjnedrog

mszasw

 

Zamiast Słowa Proboszcza

Quo vadis, Domine? – dokąd zmierzasz, Panie?

Idę do…, aby ukrzyżowano mnie po raz wtóry…


Pokarmem Jezusa Chrystusa, Bożego Syna, było „wypełnić wolę Tego”, który Go posłał (J 4, 34), Boga Ojca. W wypełnieniu tej woli Jezus stał się „posłuszny aż do śmierci krzyżowej” (Flp 2, 8).

Przeżywając tegoroczne Rekolekcje Wielkopostne weźmiemy, jako wspólnota parafii i wspólnota zakonna Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, udział w wyjątkowym i podniosłym wydarzeniu historycznym, jakim jest peregrynacja Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Jako Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, jesteśmy kustoszami tej Czcigodnej Relikwii w najstarszym polskim Sanktuarium na Świętym Krzyżu, a wezwani w Kościele przez Ducha Świętego do głoszenia Dobrej Nowiny o zbawieniu, przepowiadamy Ewangelię na wyraźne polecenie Świętego Eugeniusza de Mazenoda…

Spojrzeć, w kontekście współczesnych czasów, na Krzyż Jezusa Chrystusa, na którym dokonało się nasze zbawienie, to wielkie wyzwanie. Czynimy to w nieco „wygodniejszy” sposób niż niegdyś Apostołowie. My czynimy to z perspektywy doświadczenia wiary w Zmartwychwstanie Jezusa. Apostołowie nie mieli tej możliwości. Dla wspólnoty Apostołów, począwszy od Piotra, a skończywszy na Judaszu, każda chwila cierpienia Jezusa, aż po agonię na krzyżu, była chwilą, która się „wydarza”. To nasze „dziś”, które zaprasza nas do przeżycia tegorocznych rekolekcji i peregrynacji Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, nie ma być tylko czasem pobożnego wspomnienia tamtych zbawczych wydarzeń, ale przeżycia na nowo Ewangelii, która wydarza się dziś w moim i Twoim życiu, Siostro i Bracie.

Spróbujemy nauczyć się spoglądać na siebie, tzn. na naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, oraz na otaczający nas świat oczami Jezusa Ukrzyżowanego, to znaczy, tak jak On mnie widzi, w samym centrum mojej biedy…

Postawmy Jezusowie jeszcze raz to pytanie: Quo vadis, Domine?... – dokąd zmierzasz, Panie?


o. Michał Tomczak OMI